Jak się rozliczyć z Revshare?
Jest to podział zysków firmy między aktywnych użytkowników takiego programu ze sprzedaży usług reklamowych, którzy posiadają zakupiony co najmniej jeden udział reklamowy tzw. Adpack. Podział zysków jest przyznawany takiemu użytkownikowi tylko wtedy gdy firma ma obrót na stronie i jest w stanie podzielić się pieniędzmi. Programy tego typu nie są PIRAMIDAMI FINANSOWYMI, ani również nie są INWESTYCJAMI! Jest to uwzględnione prawnie przez nasze Polskie państwo.
Czy z programów Revenue Sharing (Revshare) trzeba się rozliczać?
Odpowiedź jest krótka: TAK! Z tego typu programów musimy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. W internecie znajdziecie masę informacji na tym jak uniknąć płacenia podatku, natomiast moim zdaniem nie warto rywalizować z państwem, które tylko czeka na to aby położyć na kogoś karę za nierozliczenie się w terminie i zedrzeć tylko pieniędzy ile jest to możliwe.
Kiedy musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
Rozliczenie z Urzędem Skarbowym musi nastąpić wtedy gdy na nasz procesor płatniczy pojawią się wpływy pieniężne(np.: Payza). Warto tutaj rozróżnić kilka pojęć: koszty uzyskania przychodu, przychód i dochód.
- Koszty uzyskania przychodu - to koszty, które ponosimy MY w celu osiągnięcia przychodu.
- Przychód - jest to całkowity wpływ pieniężny, który otrzymamy z danego programu.
- Dochód - jest to czysty dla nas ZYSK, czyli od kwoty przychodu odejmujemy koszty uzyskania przychodu.
Na internecie jest również dużo wpisów na temat tego iż jeśli np.: wpłacimy 100$ do programu i będziemy reinwestować, a następnie wypłacimy 10$ to nie trzeba tego rozliczać.
Ja uważam, że nie należy tego faktu pomijać, ze tego względu, że pieniądze pojawiły się na naszym procesorze płatniczym i wypadałoby uwzględnić naszą operację na zeznaniu podatkowym za ubiegły rok. Takie rozliczenie upewni Was w tym, że takie rozliczenie zostało prawidłowo zrealizowane.
Na jakim picie się rozliczyć?
Rozliczenia z takiego typu programów musimy rozliczyć się na PIT 36 w oprocentowaniu 18%, jeśli oczywiście nie przekroczyliśmy kolejnego progu podatkowego 32%.
- Pierwszy próg podatkowy - kwota do 85,528 zł
- Drugi próg podatkowy - kwota powyżej 85,528 zł
Czy dostępna jest kwota wolna od podatku?
I tak i nie. W internecie znajdziemy wiele informacji na ten temat. Jedni piszą, że taka kwota nie występuje, a inni zaś piszą, że można odliczyć kwotę wolną od podatku.
Ja rozliczam się u księgowej i zawsze odliczana była mi kwota wolna od podatku, z racji tego iż jest to podatek dochodowy i dodatkowo została mi odliczona kwota zmniejszająca podatek.
Na rok 2016 kwota wolna od podatku to 3.091 zł.
Maksymalna kwota zmniejszająca podatek pierwszego progu podatkowego to 556,02 zł, a drugi jest zależny od kwoty powyżej 85,528 zł.
Warto pamiętać, że np:. jeśli chcemy rozliczyć 100,000 zł to od tej kwoty odejmujemy pierwszy próg podatkowy czyli te 85,528 zł i rozliczamy je na 18%, natomiast wszystko powyżej tej kwoty rozliczamy na 32%.
Do kiedy należy się rozliczyć za ubiegły rok (2016)?
Rozliczenie podatkowe należy złożyć do 2 maja 2017 roku!
Interpretacja indywidualna Urzędu Skarbowego.
Warto również zainwestować kilkadziesiąt zł na to by uzyskać z naszego Urzędu Skarbowego własnej interpretacji na temat danego typu programów, czyli np:. Revenue Sharing. Takie sprawozdanie z urzędu da nam pełną podstawę podatkową, na której będziemy mogli się oprzeć w razie kontroli urzędu. W takim sprawozdaniu zostaje wyjaśniony prawnie rodzaj programów, czym są, jak działają, jak je rozliczać itp.
Rozliczyć się samemu czy powierzyć to księgowej/księgowemu?
Moim zdaniem sprawa jest jasna. Warto powierzyć całe rozliczenie urzędnikowi, który na co dzień zajmuje się takimi rzeczami, ma wszystko opanowane w jednym palcu. Warto również pamiętać aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne dowody wypłat/wpłat jakie dokonaliśmy za ubiegły miniony rok. Przez rozliczeniem warto by było aby osoba, która nasz rozlicza brała pełną odpowiedzialność za nasze rozliczenie. Taka opcja dodatkowo nas zabezpiecza przed kontrolą.
Jakie dokumenty dostarczyć księgowej/księgowemu?
Wszystkie nasze transakcje z procesorów płatniczych polecam wydrukować i zachować je na kilku letni okres czasu, by w razie kontroli mieć dowody. Wszystkie te transakcje dajemy urzędnikowi aby prawidłowo rozliczył nasze wydatki i przychody.
Gdy wszystko zostało rozliczone co dalej?
Przeważnie księgowa/księgowy wysyła rozliczenie elektronicznie do naszego Urzędu Skarbowego i my musimy iść z dokumentem, który otrzymamy w celu uiszczenia (zapłacenia) podatku, który został obliczony. Wszystkie dokumenty zachowujemy i nie wyrzucamy!!!
Powyższe informacje są tylko "poradnikiem", który ma na celu nakierować ludzi na tle rozliczenia podatkowego. Nie jest formą nakazu postępowania w taki, a nie inny sposób.
0 komentarze:
Prześlij komentarz