Jak rozliczyć się z kryptowalut?

Czym w ogóle jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to inaczej pieniądz elektroniczny, oparty na algorytmach, które są tworzone w celu wydobycia lub wykopania takiej waluty. Wydobywać możemy poprzez koparki aż do wynajęcia transferu w firmie, która oferuje wydobycie. Możemy normalnie płacić daną kryptowalutą np:. za usługi internetowe. Najpopularniejszą kryptowalutą jest BitCoin.

W całym opisie posłużę się najpopularniejszą w Polsce kryptowalutą BitCoin.

Czy z dochodów z kryptowalut trzeba się rozliczać?
Tak! Z kryptowalut musimy się rozliczyć jako podatek dochodowy.

Kiedy musimy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?
Z Urzędem Skarbowym musimy się rozliczyć gdy z naszego portfela elektronicznego np:. BitBay będziemy wypłacać na konto bankowe. Na ten portfel/giełdę Urząd Skarbowy ma wgląd więc nie oszukamy go! Jak bywa to w przypadku innych portfeli anonimowych niestety nie wiem, ale ja rozliczam się z pieniędzy, które otrzymałem na konto bankowe. Nie ważne czy to jest przelew od osoby, z którą wymieniłem się czy jej sprzedałem lub z innych anonimowych portfeli.Warto tutaj rozróżnić kilka pojęć: koszty uzyskania przychodu, przychód i dochód.
  • Koszty uzyskania przychodu - to koszty, które ponosimy MY w celu osiągnięcia przychodu.
  • Przychód - jest to całkowity wpływ pieniężny, który otrzymamy z danego programu, giełdy itp.
  • Dochód - jest to czysty dla nas ZYSK, czyli od kwoty przychodu odejmujemy koszty uzyskania przychodu.
Na internecie jest również dużo wpisów na temat tego iż jeśli np.: wpłacimy 100$ do programu i kupimy za to BitCoiny, a łączna wartość wypłaty będzie dużo dużo mniejsza to nie trzeba tego rozliczać. 
Ja uważam, że nie należy tego faktu pomijać, ze tego względu, że pieniądze pojawiły się na naszym procesorze płatniczym i wypadałoby uwzględnić naszą operację na zeznaniu podatkowym za ubiegły rok. Takie rozliczenie upewni Was w tym, że takie rozliczenie zostało prawidłowo zrealizowane.

BitCoin i VAT ? 
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dnia 22 października 2015 roku ogłosił, że wymiana BitCoina jest zwolniona z podatku VAT.

Na jakim picie się rozliczyć?
Rozliczenia z takiego typu programów musimy rozliczyć się na PIT 36 w oprocentowaniu 18%, jeśli oczywiście nie przekroczyliśmy kolejnego progu podatkowego 32%.
  • Pierwszy próg podatkowy   -   kwota do 85,528 zł
  • Drugi próg podatkowy   -   kwota powyżej 85,528 zł
Czy dostępna jest kwota wolna od podatku?
I tak i nie. W internecie znajdziemy wiele informacji na ten temat. Jedni piszą, że taka kwota nie występuje, a inni zaś piszą, że można odliczyć kwotę wolną od podatku.
Ja rozliczam się u księgowej i zawsze odliczana była mi kwota wolna od podatku, z racji tego iż jest to podatek dochodowy i dodatkowo została mi odliczona kwota zmniejszająca podatek.
Na rok 2016 kwota wolna od podatku to 3.091 zł.
Maksymalna kwota zmniejszająca podatek pierwszego progu podatkowego to 556,02 zł, a drugi jest zależny od kwoty powyżej 85,528 zł.

Warto pamiętać, że np:. jeśli chcemy rozliczyć 100,000 zł to od tej kwoty odejmujemy pierwszy próg podatkowy czyli te 85,528 zł i rozliczamy je na 18%, natomiast wszystko powyżej tej kwoty rozliczamy na 32%.

Do kiedy należy się rozliczyć za ubiegły rok (2016)?
Rozliczenie podatkowe należy złożyć do 2 maja 2017 roku!

Interpretacja indywidualna Urzędu Skarbowego.
Warto również zainwestować kilkadziesiąt zł na to by uzyskać z naszego Urzędu Skarbowego własnej interpretacji na temat danej kryptowaluty, czyli np:. BitCoin. Takie sprawozdanie z urzędu da nam pełną podstawę podatkową, na której będziemy mogli się oprzeć w razie kontroli urzędu. W takim sprawozdaniu zostaje wyjaśniony prawnie rodzaj kryptowaluty, czym jest, jak działa, jak ją rozliczać itp.

Rozliczyć się samemu czy powierzyć to księgowej/księgowemu?
Moim zdaniem sprawa jest jasna. Warto powierzyć całe rozliczenie urzędnikowi, który na co dzień zajmuje się takimi rzeczami, ma wszystko opanowane w jednym palcu. Warto również pamiętać aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne dowody wypłat/wpłat jakie dokonaliśmy za ubiegły miniony rok. Przez rozliczeniem warto by było aby osoba, która nasz rozlicza brała pełną odpowiedzialność za nasze rozliczenie. Taka opcja dodatkowo nas zabezpiecza przed kontrolą.

Jakie dokumenty dostarczyć księgowej/księgowemu?
Wszystkie nasze transakcje z procesorów płatniczych polecam wydrukować i zachować je na kilku letni okres czasu, by w razie kontroli mieć dowody. Wszystkie te transakcje dajemy urzędnikowi aby prawidłowo rozliczył nasze wydatki i przychody.

Gdy wszystko zostało rozliczone co dalej?
Przeważnie księgowa/księgowy wysyła rozliczenie elektronicznie do naszego Urzędu Skarbowego i my musimy iść z dokumentem, który otrzymamy w celu uiszczenia (zapłacenia) podatku, który został obliczony. Wszystkie dokumenty zachowujemy i nie wyrzucamy!!!


Powyższe informacje są tylko "poradnikiem", który ma na celu nakierować ludzi na tle rozliczenia podatkowego. Nie jest formą nakazu postępowania w taki, a nie inny sposób.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Popularne posty

KONTAKT

Masz pytania? Skontaktuj się!

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się ze mną wypełniając firmularz znajdujący się po prawej stronie ekranu. Gdy tylko otrzymam wiadomośc odpiszę na nią tak szybko jak to możliwe!

Miejscowość:

Tarnów, małopolska

Odpisuję:

24/7

Telefon

...

Archiwum bloga